A A A

Wędkarstwo

 

 Wędkarstwo jest ciekawym i bardzo wymagającym sportem. Uczy przede wszystkim cierpliwości. 

Jest również wiele metod łowienia. 

Metoda karpiowa jest popularna zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych wędkarzy. Istnieją 2 rodzaje metody połowu karpia. Pierwsza, gruntowa (ciężka), dla wędkarzy, którzy nie chcą się ograniczać tylko do brzegu. Do połowu potrzebne jest mocne i wytrzymałe wędzisko. 

Metoda spinningowa polega na ciągłym zarzucaniu i zwijaniu przynęty, która znajduje się na końcu żyłki lub plecionki. Do stosowanych przynęt należą: 

 

  • błystki obrotowe i wahadłowe,
  • woblery lub sztuczne gumowe przynęty (kopyta, rippery i twistery)

Metoda spławikowa to najstarsza z metod wędkarstwa, pozwala na łowienie ryb z łódki lub brzegu. W metodzie kluczowym elementem jest spławik, który pełni rolę sygnalizatora brań. Wyróżniamy 3 rodzaje spławikówstałyprzelotowy i odległościowy (Waggler). W celu połowu większych ryb trzeba użyć większego spławika i haczyka. Natomiast na mniejszy można złowić osobniki o niewielkich rozmiarach.

metodzie gruntowej przynęta znajduje się na dnie rzeki, jeziora lub stawu i unieruchomiona za pomocą ciężarka. Ten sposób wykorzystywany jest do łowienia większych ryb, podczas którego wymagane jest utrzymanie przynęty w jednym miejscu. Do połowu gruntowego najczęściej używa się wędki o długości do 3 m oraz można stosować 4 techniki. 

 

Metoda muchowa nazywana jest też muszkarstwem i należy do aktywnych form połowu. W tej metodzie stosowane są sztuczne muchy z ukrytym haczykiem, które przypominają owady wodne – larwy lub dorosłe owady.

metodzie sumowej główną rolę odgrywa sprzęt, musi być naprawdę solidny i wytrzymały, używa się wędki o długości 2,4 m – 3,3 m oraz linki 0,35 lub żyłki min. 0,4 – najczęściej spinningu. Na końcu montuje się plecionkę, duży haczyk lub kotwicę. Za przynętę może służyć: kula sumowa, dip, podroby rzeźnicze (wątroba, krew, kurczak).

  • Echosonda – wyznacza kierunek i tor holu przynęty. Warto wybrać model z GPS, który umożliwia zapis  waypontów. 
  • Przynęty – do najczęściej stosowanych należy wobler, którego kolor i parametry należy dobrać do akwenu, na którym będzie wykorzystany. Innymi przynętami, które można wykorzystać jest ripper, pipper, pilkery oraz przynęty do metody gruntowej
  • Wędka – dobrze sprawdzają się wędki krótsze, wyposażone w kołowrotek typu multiplikator przeznaczony do połowu morskiego
  • Podbierak – jest potrzeby do wyciągania ryb o większych rozmiarach na pokład łodzi.